Autorem kursu jest Marta Draganek, projektantka marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna.
Często wyżywacie się artystycznie tworząc koralikową biżuterię? Na pewno zostają Wam resztki koralików, z którymi nie bardzo wiadomo, co zrobić. Mają różne kształty i kolory, do tego, jest ich za mało żeby wykonać jakiś większy projekt. Dziś z resztek szklanych koralików Toho i kryształków Fire Polish przygotujemy piękną letnią bransoletkę, delikatną niczym poranna rosa.
Dzisiejszy projekt jest prosty i dość szybki w wykonaniu – bransoletkę jesteście w stanie stworzyć od podstaw w przeciągu zaledwie godziny. Lista zakupów również nie należy do najdłuższych.
Materiały i narzędzia
Mix szklanych koralików – wykorzystamy końcówki opakowań koralików z wcześniejszych projektów. Mogą być to koraliki w różnych kształtach i kolorach – Toho, drobne crackle, perełki, kryształki. W swoim projekcie wykorzystam dwa rodzaje koralików – Koraliki Toho 11/0 – japońskie szklane koraliki w rozmiarze 2,2mm (dwa odcienie zieleni – Silver-Lined Frosted Dark Peridot oraz Silver-Lined Frosted Peridot), oraz czeskie szlifowane koraliki Fire Polish 4mm (w kolorach Viridian oraz Copper Line-Crystal AB). Ile koralików potrzeba? Moja bransoletka powstanie z czterech sznurów, na każdym wplecionych zostanie ok. 60szt koralików.
Żyłka – bezbarwna, u mnie 0,27mm – może być cieńsza. Grubszych nie polecam, ponieważ mogą być już zbyt sztywne do pracy na szydełku.
Kulki gładkie – średnica 4mm, posrebrzane. Posłużą do wykończenia bransoletki. Można je śmiało zastąpić innymi koralikami, np. szklanymi kryształkami.
Zapięcie – typu toggle lub karabińczyk z kółeczkiem i łańcuszkiem regulacyjnym.
Szpilki haczyki – posrebrzane, krótkie – maksymalnie 2cm długości. Będą potrzebne do zamontowania zapięcia.
Szydełko – w dowolnym rozmiarze. Im grubsze szydełko, tym luźniejszy splot uzyskamy.
Bociany okrągłe oraz płaskie – ułatwią wykończenie bransoletki, tj. formowanie szpilek i zamontowanie zapięcia.
Nożyczki – do przycinania żyłki.
Od czego zacząć?
Nasza bransoletka składać się będzie z kilku łańcuszków wykonanych z żyłki na szydełku. Pomiędzy oczka każdego łańcuszka luźno wplecione zostaną drobne koraliki.
Na żyłkę nawlekamy mix koralików, w dowolnej kolejności.
Sznur rozpoczynamy od wykonania na szydełku dwóch oczek łańcuszka.
Żyłkę nawijamy na palec wskazujący lewej ręki. Prawą ręką robimy pętlę wokół szydełka, koniec żyłki przytrzymujemy palcem środkowym i kciukiem (ogonek powinien mieć przynajmniej 6cm, aby umożliwić późniejsze wykończenie sznura).
Łapiemy żyłkę szydełkiem i przeciągamy ją przez pętlę na szydełku.
Zaciągamy mocno luźny koniec żyłki, aby powstał solidny supeł na początku naszej robótki.
Wykonujemy drugie oczko łańcuszka – łapiemy żyłkę szydełkiem i przeciągamy przez pętelkę na szydełku.
Aby wpleść wcześniej nawleczone koraliki w łańcuszek, zsuwamy po kilka koralików kolejno w dół żyłki i wykonujemy oczko łańcuszka – mogą to być 1,2 lub 3 koraliki, w zależności od Waszego zamysłu. Zależy nam na uzyskaniu luźnego nieregularnego splotu.
Oczko łańcuszka wykonujemy za koralikami. Tym sposobem, koraliki zostaną wplecione w łańcuszek.
Ściągamy w dół żyłki kolejny koralik i wykonujemy oczko łańcuszka.
Tak samo postępujemy z większymi koralikami.
Na bransoletkę o długości 18cm, będziemy potrzebować koralikowe łańcuszki o długości 16cm. Dodatkowe 2cm uzyskamy po zamocowaniu zapięcia.
Na końcu koralikowego łańcuszka wykonujemy dwa oczka bez przesuwania koralików, przecinamy żyłkę i wyciągamy jej koniec.
Końce żyłki ukrywamy wewnątrz koralików przeciągając je kolejno w dół sznura. Nadmiar żyłki odcinamy.
Do mojej bransoletki będę potrzebowała cztery takie sznury. Ile Wy ich przygotujecie, zależy wyłącznie od Waszej inwencji twórczej i zasobów koralików :)
Jak widać na zdjęciu poniżej, nie zaciągamy mocno poszczególnych oczek łańcuszka. Koraliki ładniej się ułożą, jeśli splot będzie luźny.
Jak wykończyć bransoletkę?
Bocianami okrągłymi rozginamy delikatnie haczyk szpilki.
Zaczepiamy o haczyk końce wszystkich przygotowanych wcześniej sznurów.
Zaciskamy haczyk przy pomocy bocianów.
Na szpilkę nakładamy posrebrzaną kulkę. Aby zaczepić zapięcie, musimy wygiąć szpilkę w haczyk.
Najpierw zaginamy ją pod kątem 90 stopni.
Następnie, formujemy haczyk przy pomocy bocianów okrągłych. Moja szpilka była troszkę za długa, dlatego przed wygięciem, skróciłam ją cążkami.
Pozostaje już tylko zaczepić zapięcie i zacisnąć haczyk.
W ten sam sposób wykańczamy drugi koniec bransoletki.
Sznury można delikatnie skręcić lub zapleść w warkocz. Tak wygląda gotowa bransoletka:
Ten sam patent można wykorzystać do stworzenia naszyjnika. Wystarczy przygotować odpowiednio dłuższe łańcuszki z koralikami.
Pozdrawiam i życzę miłej twórczej zabawy!
Autorem kursu jest Marta Draganek, projektant marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.