
Delikatne, leciutkie, kolorowe, szerokie lub wąskie, etniczne lub eleganckie – bransoletki na krośnie są niekwestionowanym hitem każdego lata i to w dodatku takim, którego tworzenie to sama przyjemność! Dlatego też postanowiłam zebrać dla Was wszystkie informacje dotyczące wyplatania bransoletek z koralików w jednym miejscu. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić bransoletkę na krośnie i nie wiesz od czego zacząć, to dobrze trafiłeś ;).
Jeśli macie ochotę wykonać bransoletkę ze wzoru, to wszystkie materiały znajdziecie tutaj. Nie martwcie się, jeśli zabraknie jakiegoś koloru koralików – możecie bez problemu dostosować schemat do swoich potrzeb ;)
I. Jakie wybrać nici, igły i koraliki?
1. Nici.
Na początek musimy sobie wyjaśnić takie pojęcia jak wątek i osnowa. Nitki osnowy układają się zawsze prostopadle do wątku – są to te nici, które zakładamy na krosno i które stanowią niejako bazę całej bransoletki. Jako osnowa najlepiej sprawdzą się grubsze nici bawełniane lub poliestrowe, jak na przykład nici Ariadna – Talia 30 lub kordonek Karat 8. Ważne, żeby nici osnowy były dopasowane kolorystycznie do całej bransoletki, ponieważ będzie je trochę widać. Wątek natomiast to ta nitka, na którą nawlekamy koraliki i za pomocą której pleciemy, musi więc być cienka i wytrzymała. Są różne szkoły, jeśli chodzi o wybór tej nici i najlepiej po prostu wypróbować różne opcje i sprawdzić, która najbardziej nam odpowiada ;). Do plecenia można użyć nylonowych nici, jak One-G, S-Lon lub NYMO; wielu twórców używa też nici Tytan 80, Tytan 60E lub Tytan 100. Ja natomiast używam nici monofilowych, czyli tak zwanych żyłek jubilerskich o grubości 1,6mm, ale tak jak mówię – to bardzo indywidualna kwestia.
2. Igły.
Najlepiej sprawdzą się igły John James do nawlekania koralików w rozmiarze 10 lub 13 – w zależności od tego jakich nici i koralików użyjemy. Jeśli jako wątku użyjemy grubszych nici, to przydać się może rozdwajana igła Big Eye. Zasadniczo sprawdzą się każde igły, na które dacie radę nawlec nici i które przejdą przez koraliki kilkakrotnie.
3. Koraliki
Tutaj nie ma szczególnego pola do dyskusji – bezkonkurencyjne będą koraliki TOHO. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane koraliki 11/0 idealnie mieszczą się pomiędzy nitkami osnowy zamontowanymi na krośnie dziurka przy dziurce, bez dodatkowych przerw. Możecie naturalnie użyć mniejszych lub większych koralików, dostosowując po prostu szerokość rozstawienia nitek. Na krośnie można też wyplatać z użyciem koralików Czechmates Tile czy Firepolish – wszystko zależy od Waszej wyobraźni (;.
II. Jak zaprojektować bransoletkę na krośnie?
W Internecie można znaleźć kilka programów do projektowania płaskich bransoletek – zarówno peyotowych, jak i na krosno. Polecam na przykład program Easy Bead Patterns, który jest zupełnie darmowy i pozwala na wygodne i łatwe projektowanie bransoletek. W bazie dostępnych kolorów nie ma wprawdzie TOHO, ale spokojnie można sobie poradzić i bez tego. Obsługa programu jest banalnie prosta – wybieramy odpowiedni kolor koralików i rysujemy nimi taki wzór, na jaki mamy ochotę ;). Poniżej możecie zobaczyć schemat prostej bransoletki, którą zaraz zacznę wyplatać.
Z ciekawostek: Easy Bead Pattern potrafi tworzyć wzory bransoletek w oparciu o przesłane zdjęcie, tak jak możecie zobaczyć poniżej. Naprawdę warto się nim pobawić i poeksperymentować ;)
Oczywiście możecie też użyć starej, niezawodnej metody projektowania, jaką jest kartka i kredki ;)
Wiele gotowych schematów bransoletek możecie znaleźć w Internecie – zwróćcie jednak uwagę, czy ich twórca wyraził zgodę na kopiowanie.
Wzór gotowy? No to zaczynamy!
II. Jak zamontować nitki na krośnie i zacząć wyplatanie?
1. Odcinamy kawałek nitki długości mniej więcej metra, składamy go na pół i zaczepiamy o luźną deseczkę na końcu krosna.
2. Przekładamy oba końce przez sąsiadujące rowki. Ja zawsze zaznaczam sobie środkowy otwór, żeby łatwiej było potem odnaleźć środek.
3. Przekładamy oba końce nitki przez te same otwory po drugiej stronie.
4. Odcinamy i dodajemy kolejne nitki w ten sam sposób.
5. Liczba nitek na krośnie zawsze musi być o 1 większa, niż ilość koralików we wzorze. Mój wzór ma 9 koralików, więc montuje 5 podwójnych nitek.
6. Zwróćcie uwagę, żeby nitki były zamontowane prosto – w tych samych rowkach z obu stron.
7. Teraz nitki trzeba dość mocno naciągnąć (ale nie za mocno! jeśli będą naciągnięte za mocno, to cała bransoletka może się potem marszczyć. za drugim czy trzecim razem już sami wyczujecie, jak mocno wszystko powinno być naciągnięte). Końcówki nitek dzielimy na pół i zawiązujemy na wystających gałkach.
8. Odcinamy sobie taki kawałek nici monofilowej, żeby wygodnie nam było pracować. Im dłuższy kawałek utniemy, tym bardziej żyłka będzie się plątać, ale jeśli użyjemy krótszego kawałka, to będziemy mieli więcej roboty z dowiązywaniem nowej. Ja ucinam z reguły ok. 1,5m żyłki – polecam po prostu poeksperymentować z różnymi długościami ;).
9. Nić zawiązujemy na pierwszej nitce z lewej tak, żeby został nam ogonek długości przynajmniej 20cm – użyjemy go potem do wzmocnienia początku plecionki.
10. Nawlekamy koraliki w takiej ilości i kolorystyce, jaka wynika z naszego schematu – u mnie jest to 9 koralików w kolorze opaque-pastel-frosted egg shell.
11. Przekładamy nitkę z koralikami pod nićmi osnowy.
12. Układamy TOHO w taki sposób, żeby jeden koralik znajdował się między dwoma nićmi – najlepiej przytrzymać je sobie od spodu palcem. Nie przejmujcie się, jeśli na początku koraliki Wam się się przesuwają i nie chcą się ułożyć – jak uda się zrobić pierwszy rząd, to potem jest już łatwiej ;).
13. Trzymając mocno koraliki od spodu przechodzimy przez nie igłą w taki sposób, żeby wewnątrz koralika igła przeszła nad brązową nitką.
14. Nawlekamy koraliki na kolejny rząd.
15. I powtarzamy cały proces – przekładamy nić z koralikami pod nitkami osnowy, układamy je pomiędzy nimi i przechodzimy igłą przez wszystkie koraliki, ale nad brązowymi nitkami.
IV. Jak dowiązać nową nitkę?
Teraz czeka nas przyspieszony kurs ratunkowy – co zrobić jeśli kończy nam się żyłka? ;) Na początek przechodzimy przez kilka koralików poprzedniego rzędu.
Przechodzimy igłą pod żyłką między koralikami, zawiązujemy supełek i przechodzimy przez kilka kolejnych koralików.
Całą operację powtarzamy kilkukrotnie, cofając się kilka rzędów wstecz.
Kiedy już nitka jest bezpiecznie “zakotwiczona” odcinamy ogonek i zabieramy się za dowiązywanie nowej.
Nowy kawałek nitki zawiązujemy na którejś z nitek pomiędzy koralikami w taki sposób, żeby otrzymać krótszy kawałek – ok. 15cm i dłuższy. Dłuższym kawałek przechodzimy przez wszystkie rzędy w taki sposób, żeby ostatecznie nitka wyszła nam z ostatniego rzędu po lewej stronie. Natomiast krótszy kawałek nitki zabezpieczamy w taki sam sposób jak końcówkę starej nitki.
V. Jak wykończyć bransoletkę na krośnie bez metalowych zapięć?
Kiedy cały wzór jest już gotowy, dobrze jest go sobie zmierzyć i sprawdzić, czy rozmiar nam odpowiada – już po zdjęciu z krosna nie będziemy mogli dołożyć więcej koralików.
Bierzemy się za wykończenie – przechodzimy przez poprzedni rząd.
I przechodzimy jeszcze raz przez ostatni rząd i ponownie przez przedostatni – dzięki temu koraliki nie będą nam się zsuwać na końcu.
Wiążemy nici w taki sam sposób jak wcześniej, ukrywając supełki pomiędzy koralikami.
Odcinamy nadmiar nitki, pamiętając, żeby nigdy nie odcinać jej tuż przy supełku, tylko zawsze najpierw przejść jeszcze przez kilka koralików. W ten sam sposób ukrywamy też żyłkę, którą zostawiliśmy na początku.
Tak wygląda gotowa bransoletka. Pokażę Wam najprostszy według mnie sposób, żeby ją wykończyć, a innymi metodami zajmiemy się w przyszłym tygodniu ;)
Ostrożnie zdejmujemy bransoletkę z krosna, wyjmując luźną deseczkę.
Przecinamy nitki na końcu.
I wszystkie wystające nitki po prostu związujemy w warkoczyk, podklejając supełki na końcu. Dzięki temu unikamy wszelkich metalowych elementów wykończenia, które nie zawsze ładnie wyglądają no i bransoletka od razu staje się od wiele lżejsza.
W następnej części kursu pokażę Wam kilka alternatywnych rodzajów zakończeń i przykładów bransoletek wykonanych z innych kształtów koralików. No to do zobaczenia! ;)
Mada Miotk. Studentka nowych mediów, zakochana w książkach, żaglach i ręcznie robionej biżuterii. Wielbicielka etnicznych wzorów, kontrastowych kolorów i drobnych koralików pod każdą postacią. Na co dzień odnaleźć ją można na facebooku lub instagramie.
Artykuł Jak zrobić bransoletkę na krośnie? Podstawy wyplatania bransoletek z koralików, część 1 pochodzi z serwisu Pasart Blog.