
Marta Draganek w przygotowanym specjalnie dla Was kursie DIY pokazała jak zrobić bransoletkę peyote. Dowiecie się jak kreatywnie wykorzystać koraliki TOHO, ścieg Peyote i metalową bazę NUNN. A to wszystko w jednej bransoletce! Trudne? Nie z nami. W końcu nie ma nic lepszego niż ręcznie robione prezenty, a tak efektowna bransoletka jest wprost stworzona na prezent. Jeśli Wam też już chodzą po głowie upominki świąteczne, nie traćcie czasu, do igieł!
Dziś kolejny bardzo efektowny, beadingowy projekt utkany z drobnych koralików TOHO! Pokażę Wam w jaki sposób na metalowej bazie stworzyć wielokolorowy etniczny wzór ściegiem pejotlowym. Zatem igły, nitki w dłonie i do dzieła!
Materiały
Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletki znajdziesz tutaj.
- Baza do bransoletki – NUNN – stal nierdzewna, średnica wewnętrzna 65mm, szerokość 12mm. Jest to metalowa baza z podniesionym rantem. Przestrzeń pomiędzy brzegami bazy można wypełnić koralikami TOHO przy użyciu ściegów takich jak np. peyote, square lub na krośnie – beadloom.
- Koraliki TOHO Round 15/0 – specjalnie na potrzeby tego kursu zaprojektowałam geometryczny wzór w odcieniach bieli, czerni, zieleni i srebra. Wykorzystane przeze mnie kolory koralików to: Opaque White, Opaque Jet, Opaque Sour Apple oraz Permanent Finish Galvanized Aluminium.
- Nić jubilerska – TOHO One-G – woskowane nici w kolorze czarnym. Alternatywnie można wykorzystać nić monofilową.
- Igła do koralików – rozmiar 12. Rozmiar igły należy dobrać w ten sposób, aby przeszła ona przez otwór koralika 15/0 kilkakrotnie.
Ozdobienie bazy nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać, wymaga jednak cierpliwości. Planowanie oraz utkanie koralikowego wzoru zajęło mi ok. 8 godzin.
Moja baza ma średnicę wewnętrzną 65mm. Zewnętrzny obwód bazy to 21cm. Z moich wyliczeń wynikało, że aby zapełnić przestrzeń między brzegami bazy ściegiem pejotlowym potrzebnych będzie 130 rzędów koralików TOHO 15/0. Zaprojektowałam więc wzór, który powtarza się co 13 rzędów. Szerokość wzoru to 9 koralików TOHO, będziemy więc operować ściegiem pejotlowym nieparzystym.
Osoby, które miały wcześniej styczność z tym ściegiem, z pewnością poradzą sobie bazując na samym schemacie powyżej. Dla początkujących przygotowałam zdjęcia, które pomogą rozpocząć przygodę z tą techniką.
1. Rząd 1-2
Przygotowujemy igłę z nitką o takiej długości, aby wygodnie nam się pracowało (w każdym momencie można wpleść we wzór nową nitkę). Ja zazwyczaj korzystam z nitek o długości 1,2-1,5m. Nawlekamy koraliki widoczne na naszym schemacie w rzędach 1-2, zaczynając od lewego górnego rogu, tj. [1x Opaque Jet, 2x Aluminium, 2x Opaque White, 2x Aluminium, 2x Opaque Jet].
2. Rząd 3
Koniec nitki o długości ok. 10-12cm owijamy wokół wskazującego palca lewej ręki (dzięki temu nawleczone wcześniej koraliki nie będą nam zjeżdżały z nitki, łatwiej też będzie je utrzymać w miejscu). Teraz pomiędzy koraliki 1-2 rzędu będziemy wplatać koraliki rzędu 3, aby powstało coś na kształt murka z cegieł. Zgodnie z schematem nawlekamy 1 koralik Sour Apple (oznaczony czarną kropką) i przeciągamy igłę przez przedostatni czarny koralik z poprzedniego rzędu.
3. Następnie, w ten sam sposób, w co drugi koralik wplatamy kolejne elementy z naszego schematu [1x Opaque Jet, 1x Aluminium, 1x Opaque White, 1x Aluminium].
4. Ponieważ jest to ścieg pejotlowy nieparzysty, w każdym nieparzystym rzędzie będziemy musieli wykonać „nawrotkę”, aby móc przejść do kolejnego rzędu parzystego.
Wbijamy zatem igłę od góry, w koraliki czarny i srebrny z rzędów 1-2.
5. Następnie przechodzimy igłą przez kolejny srebrny koralik poniżej.
6. Wbijamy igłę w górę sąsiadującego koralika z rzędu 3.
7. Przeciągamy igłę w górę, na ukos, przez koraliki rzędów 1-2.
8. Wbijamy igłę od góry w pierwszy koralik rzędu 3. Możemy teraz zacząć wplatać koraliki rzędu 4.
9. Rząd 4
Co drugi koralik rzędu 3 wplatamy nowe elementy zgodnie z naszym schematem, tj. [1x Opaque White, 1x Aluminium, 1x Opaque Jet, 1x Sour Apple].
10. Ponieważ rząd 4 jest rzędem parzystym, po wpleceniu wszystkich koralików, możemy bez problemu zacząć dodawać koraliki rzędu 5.
Rząd 5 [1x Opaque Jet, 1x Sour Apple, 1x Opaque Jet, 1x Aluminium, 1x Opaque White].
11. Po dodaniu wszystkich koralików rzędu 5, ponownie musimy zawrócić.
W tym celu, wbijamy igłę od góry w sąsiadujący koralik oraz koralik położony na ukos poniżej.
12. Następnie wbijamy igłę w górę sąsiadującego koralika…
…oraz koralika położonego na ukos od niego.
Przeciągamy igłę w dół pierwszego koralika z rzędu 5.
Możemy przejść do kolejnego rzędu parzystego, czyli rzędu 6.
13. Rząd 6
Dodajemy koraliki zgodnie ze schematem [1x Aluminium, 1x Opaque Jet, 1x Sour Apple, 1x Opaque Jet].
14. Kontynuujemy dodawanie rzędów parzystych i nieparzystych według wzoru. Po zakończeniu rzędu 13, powtarzamy schemat od początku, aż do uzyskania splotu odpowiedniej długości. Dla bazy o obwodzie 21cm, sekwencję należy powtórzyć 10 razy.
15. Gdy splot jest gotowy, naciągamy go na metalową bazę. Początek i koniec splotu powinny zazębiać się niczym suwak.
16. Zszywamy ze sobą początek i koniec naciągając mocno nić, tak aby łączenie stało się zupełnie niewidoczne.
17. Końce nici chowamy wewnątrz koralików splotu – po prostu przeciągamy je przez kolejne koraliki na całym obwodzie bransoletki. Nadmiar nici odcinamy.
18. Tak prezentuje się gotowa bransoletka!
Znając dokładną liczbę rzędów potrzebnych do wypełnienia bazy oraz liczbę koralików w rzędzie, możecie zaprojektować własny niepowtarzalny wzór bransoletki. W sieci znaleźć można programy, które ułatwiają tworzenie koralikowych wzorów, np. BeadTool (wersja angielska do ściągnięcia tu http://www.beadtool.net/download.html). Darmowa demonstracyjna wersja programu niestety nie pozwala na zapisywanie rezultatów swojej pracy do dalszej edycji, niemniej jednak pozwala zwizualizować sobie wstępną koncepcję bransoletki.
A może Wy znacie jakieś darmowe programy, które moglibyście polecić innym?
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Draganek-Zając
Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.
Artykuł Jak zrobić bransoletkę peyote na bazie Nunn – kurs DIY pochodzi z serwisu Pasart Blog.